Λίβερπουλ Σηκώνει Κεφάλι Στην Κορυφή Με Νίκη Επί Γουλβς

Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Premier League μετά την ισοπαλία της Μάντσεστερ Σίτι με τη Νιουκάστλ, νικώντας τη Γουλβς με 2-1 εκτός έδρας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, με αρκετό χρόνο να περνά χωρίς σημαντικές ή αξιόλογες ευκαιρίες.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 41′, όταν ο Σομποσλάι επιχείρησε προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας Τζόνστον απέκρουσε με τα πόδια. Το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 45’+2′, όταν ο Ζότα έκανε σέντρα και ο Κονατέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του β’ μέρους, στο 56′, ένα λάθος του Κονατέ οδήγησε στην ισοφάριση 1-1 από τον Αΐτ Νουρί. Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να γιορτάσουν τη στιγμή τους, καθώς στο 59′ ο Σεμέδο γκρέμισε τον Ζότα μέσα στην περιοχή, κι έτσι ακολούθησε το πέναλτι. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 61′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Λίβερπουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Αυτή η νίκη ανέβασε τη Λίβερπουλ στους 15 βαθμούς, προσπερνώντας τη Μάντσεστερ Σίτι και την Άρσεναλ κατά έναν βαθμό.

Πηγή: newsbeast.gr