Εντυπωσιακή νίκη του Ολυμπιακού με 102-72 κόντρα στον Άρη στην Basket League

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στον αγώνα κόντρα στον Άρη, καταφέρνοντας να επικρατήσει με σκορ 102-72. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μεγάλη κυριαρχία από την αρχή του παιχνιδιού, με την ολοκληρωμένη συμμετοχή όλων των παικτών και 27 ασίστ συνολικά. Επιβεβαίωσαν τη φόρμα τους, σε αντίθεση με την πρεμιέρα τους κόντρα στο Λαύριο, όπου παρά τη νίκη τους δεν ήταν εξίσου πειστικοί.

Στη διάρκεια του αγώνα, οι Γουόκαπ και Παπανικολάου ήταν οι κύριοι δημιουργοί, με τον Φουρνιέ και τον Βεζένκοβ να συνεισφέρουν σημαντικά στο σκορ. Ο Φαλ κυριάρχησε στους δύο χώρους κάτω από το καλάθι, ενισχύοντας την κυριαρχία του Ολυμπιακού. Από πολύ νωρίς, η διαφορά έφτασε στο +25 (42-17) στο 14′, με τον Άρη να προσπαθεί ανεπιτυχώς να αντεπιτεθεί, όπως έδειξε το 57-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αν και οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο 64-47 στο 26′, ο Βεζένκοβ επανήλθε στο σκοράρισμα και η διαφορά παρέμεινε ευρεία. Στην τελευταία περίοδο, το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε αν ο Ολυμπιακός θα ξεπεράσει τους 100 πόντους, γεγονός που τελικά επιτεύχθηκε, με την ομάδα να κλείνει το ματς με το εντυπωσιακό 102-72. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72.

Πηγή: newsbeast.gr