Εύκολη Νίκη του Παναθηναϊκού Στον Ημιτελικό του Σούπερ Καπ Εναντίον του Άρη

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Σούπερ Καπ, κερδίζοντας τον Άρη με 81-68 στη Ρόδο. Η ομάδα του Εργκίν Αταάν δεν χρειάστηκε να πιέσει ιδιαίτερα για να φθάσει στη νίκη, περιμένοντας τώρα να μάθει ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος, είτε ο Ολυμπιακός είτε το Περιστέρι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «πράσινους» να έχουν 0/3 τρίποντα, επιτρέποντας στον Άρη να προηγηθεί 6-2, με καλή αμυντική απόδοση. Ωστόσο, ο Ναν βρήκε ρυθμό και με 8 πόντους κατέστησε την κατάσταση 16-13 υπέρ του Παναθηναϊκού, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος ισόπαλη στο 20-20.

Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους με δύο διαδοχικά γκολ-φάουλ από τους Γιούρτσεβεν και Σλούκα, φτάνοντας το σκορ στο 26-20 και ακολουθώντας με 33-24. Ο Γκριγκόνις σκόραρε ένα τρίποντο, προσφέροντας στους παίκτες του Παναθηναϊκού προβάδισμα 42-30, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο +14 (44-30).

Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στην τρίτη περίοδο, αλλά και πάλι ο Ναν, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, διεύρυνε τη διαφορά στο +19 (56-37). Η ομάδα του Παναθηναϊκού συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 20 πόντων (66-46). Στη διάρκεια αυτής, η διαφορά έφτασε τα +23 (75-52) πριν οι «κίτρινοι» επιχειρήσουν να μειώσουν, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται τελικά με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68
Πηγή: newsbeast.gr