ΑΕΚ Νίκησε Άρη στην Πρεμιέρα της Basket League

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τη νέα της πορεία στη Basket League με θετικό πρόσημο, επικρατώντας του Άρη με σκορ 70-59 στο Αλεξάνδρειο. Η ομάδα μπαίνει δυναμικά, επηρεασμένη από τη νίκη της στην πρεμιέρα του Basketball Champions League επί της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν.

Ο Άρης προηγήθηκε με 9-4 στις αρχές του αγώνα χάρη στα τρίποντα των Μανζτούκα και Ντε Τζούλιους. Στη συνέχεια, ο Χαμπ ισοφάρισε σε 9-9, και οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με καλάθι του Κουζμίνσκας (17-19), αλλά ο Άρης αντεπιτέθηκε και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε το προβάδισμα με 29-26. Το παιχνίδι ήταν χαμηλού σκορ, γεγονός που δεν φαίνεται να ενοχλούσε ιδιαίτερα την ΑΕΚ.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της, φτάνοντας στο +6 (34-40) χάρη στον Χαμπ. Ο Άρης όμως, κατάφερε να πλησιάσει και οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 41-44. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο και αύξησαν τη διαφορά έως το +13 (51-64), κλείνοντας τελικά τον αγώνα με 70-59.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70.

Πηγή: newsbeast.gr